شما این محصولات را انتخاب کرده اید

سبد خرید

شناسه پست: 3908
بازدید: 87
علم و پیشرفت / علم و فن آوری ایران


فناوران ایرانی موفق به بومی‌سازی دستگاه پیشرفته تولید الیاف نانو شدند


فرآیند ریسندگی الیاف و بافت‌های در ابعاد نانو نیازمند تجهیزات الکتروریسی است. این دستگاه‌های پیشرفته، توسط فناوران داخلی تولید شده‌اند.

فناوران ایرانی موفق به بومی‌سازی دستگاه پیشرفته تولید الیاف نانو شدند

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، فرآیند الکتروریسی، روشی فناورانه برای تولید انواع نانوالیاف و میکروالیاف است که از ماده اولیه بر پایه پلیمر یا سرامیک به تولید می‌رسند.

اما کاربرد این الیاف چیست؟ با توجه به نفوذ پذیری پایین و وجود منافذ با ابعاد نانومتری در بافت الیاف توسط این دستگاه‌ها، استفاده از الیاف نانویی بسیار گسترده شده و در حوزه‌هایی مانند سلامت، محیط زیست، صنعت و تجهیزات آزمایشگاهی کاربرد پیدا کرده‌اند. یکی از عمده‌ترین کاربردهای نانوالیاف در ماسک و فیلترهای تصفیه آب است.

تا پیش از توانمندی شرکت‌های دانش‌بنیان در تولید تجهیزات الکتروریسی، این تجهیزات و بخش قابل توجهی از فرآورده‌ها از مسیر واردات تامین می‌شد که هزینه‌های ارزی بالایی  متحمل کشور می‌‌کرد اما با تولیدات ایران‌ساخت، بخشی از این نیاز در داخل کشور تولید می‌شود.

تجهیزات تمام خودکار الکتروریسی در حال حاضر توسط شرکت فن آوران تجهیزات نانو آزما تولید و تجاری‌سازی شده است. به طوری که تا کنون بیش از ۷۰ دستگاه الکتروریسی  ایران‌ساخت کار تولید نانوالیاف را انجام می‌دهند.

با تولید و عرضه نسخه صنعتی الکتروریس‌های ایران‌ساخت، نیاز کشور به تامین مدیای ماسک‌های تنفسی تامین شده است همچنین یکی دیگر از این دستگاه‌های الکتروریسی برای ساخت فیلترهای تصفیه آب استفاده می‌شود.

 

تامین نیاز ماده اولیه ماسک و فیلتر

این تجهیزات می‌تواند تبدیل بسیاری از انواع پلیمرهای مختلف از جمله پلیمرهای مصنوعی، طبیعی و زیست تخریب پذیر و یا پلیمرهای کامپوزیتی به نانوالیاف را در مقیاس آزمایشگاهی و صنعتی تولید کند.

این شرکت فناور در مسیر تولید دستگاه‌های الکتروریسی و همچنین محصولات نانوالیاف فعالیت می‌کند. تجهیزات این شرکت در زمینه تحقیقات زیستی، پزشکی و مهندسی بافت، نانوغشاها، نانو حسگرها، زیست محیطی، کاتالیست‌ها، سلول‌های خورشیدی کاربرد دارند.

طراحی دستگاه‌های الکتروریسی تحقیقاتی این شرکت به گونه‌ای است که هم برای تولید لایه‌های بی‌بافت قابل استفاده است و هم اینکه می‌توان انواع کانال‌های باریک برای تحقیقات رگ مصنوعی، مهندسی بافت و کانال‌های عصبی را طراحی کرد.

علاوه براین امکان آرایش‌دهی و بافت نانوالیاف نیز در این دستگاه‌ها وجود دارد. این خصوصیات باعث تمایز دستگاه‌های تحقیقاتی نانوآزما از سایر دستگاه‌ها می‌شود.

 

انتهای پیام/


نویسنده

حسین اسدالهی
وبمستر و دارای 15 سال تجربه راه اندازی وبسایت های معتبر